Czym jest koncepcja technologiczna w gastronomii?

przez | 9 grudnia 2015

Być może już słyszałeś o pojęciu koncepcji gastronomicznej, a jeśli nie to już za chwilę dowiesz się o co dokładnie chodzi. Otóż jest to nic innego, jak projekt ergonomicznego układu pomieszczeń, który zawiera przykładowe propozycje rozmieszczenia poszczególnych sprzętów. W ramach różnych lokali można zaprojektować jak najbardziej funkcjonalne przestrzenie, dzięki którym praca będzie nie tylko łatwiejsza, ale przede wszystkim bezpieczniejsza. To ważne, szczególnie kiedy mówimy o restauracjach, gdzie w jednej kuchni pracuje wiele osób i wszystko musi być ze sobą dograne.

W jakich przypadkach przygotowuje się koncepcję technologiczną?

Jeśli jesteś inwestorem, to taka koncepcja pozwoli Ci poznać dokładne koszty, które będziesz musiał ponieść, aby wyposażyć dany lokal w odpowiedni sprzęt. Jest to świetny sposób na to, aby rozplanować wydatki podczas otwierania nowego lub modernizowanego budynku. W żadnym wypadku nie pomijaj tego kroku, o ile nie chciałbyś być później zdziwiony nakładami, które będziesz musiał ponieść w związku z wyposażeniem lokalu.

Po co w ogóle poświęcać czas na tworzenie takiej koncepcji?

Przede wszystkim chodzi tutaj o możliwie jak największe ograniczenie pomieszczenia gastronomicznego, na rzecz Sali, gdzie będą przyjmowani goście. Oczywiście przy jednoczesnym zachowaniu jak największej funkcjonalności tego pierwszego. W sposób odpowiedni są dopasowywane poszczególne urządzenia, których używa się w kuchni. Warto wiedzieć, że wszystkie meble, jak i również wspomniane urządzenia do pracy muszą koniecznie posiadać niezbędne certyfikaty bezpieczeństwa i jakości. To bardzo ważne, bowiem znacząco wpływa na żywotność lokalu.

Kiedy będziesz miał już gotowy projekt, to wtedy możesz przekazać go firmie, która zajmuje się kompleksowym wyposażeniem zapleczy gastronomicznych. Po co? Aby mogli oni go w całości zrealizować. To znacznie oszczędza czas i ogranicza w pewien sposób koszty, a na tym na pewno również Ci zależy.

Dodaj komentarz