Maszyny gastronomiczne niezbędne w profesjonalnej gastronomii – naświetlacz do jaj

przez | 23 maja 2019

Naświetlacze do jaj to bardzo nietypowe maszyny gastronomiczne. Służą one do odkażania i dezynfekowania jaj. Każdy punkt gastronomiczny, szczególnie w okresie letnim, kiedy bakterie szybciej się mnożą, powinien więc dysponować tego rodzaju sprzętem.

Naświetlacze do jaj – sposób działania

Naświetlacz do jaj jest wyposażony w specjalne lampy UV emitujące światło, które skutecznie niszczy wszelkie bakterie, wirusy, pleśń oraz inne drobnoustroje znajdujące się na powierzchni jaj. Szczególnie ważne jest to, że naświetlacze pozbywają się niebezpiecznych bakterii Coli oraz Salmonelli. Poszczególne modele jednorazowo mieszczą różną ilość jaj, ale standardowe naświetlacze mają pojemność 30 jaj. Naświetlacze do jaj są wyposażone w bardzo mocne lampy, dlatego czas naświetlania jaj nie przekracza zwykle 60 sekund.

Rodzaje naświetlaczy do jaj

Na rynku dostępne są dwa główne rodzaje naświetlaczy:

  • Szufladowe – wykonane ze stali nierdzewnej i wyposażone w wysuwany wkład od strony frontowej. Niektóre modele posiadają wbudowany zegar, który odlicza czas pozostały do końca naświetlania.
  • Walizkowe – wyglądem przypominają walizkę, gdyż mają opuszczaną z góry pokrywę. Najczęściej można spotkać modele, które mieszczą 6 lub 30 jaj. W branży gastronomicznej dostępne są również naświetlacze, które łatwo współpracują z tradycyjnymi pojemniczkami wykonanymi z kartonu. 

Producenci wielu urządzeń tego typu zaznaczają, że w naświetlaczu można odkażać także inne drobne przedmioty, takie jak noże czy łyżki. 

Dlaczego wykorzystywanie naświetlaczy do jaj jest konieczne?

Prowadząc jakąkolwiek działalność gastronomiczną, trzeba liczyć się z częstymi kontrolami przeprowadzanymi przez różne organy, które musza sprawdzać, czy warunki przygotowywania pokarmów są higieniczne i czyste. Dlatego też należy nieustannie dbać o wszystko, co znajduje się w kuchni. Najwięcej uwagi warto poświecić właśnie jajom, ponieważ jeśli nie są one odpowiednio przechowywane, mogą ulec szybkiemu zepsuciu. Ponadto na skorupce jajka bardzo często znajdują się niebezpieczne drobnoustroje, które mogą wywoływać zatrucia pokarmowe. Jeżeli jajka będą smażone lub gotowane, wystarczy jedynie umyć skorupki w ciepłej wodzie. Z kolei jajka używane w stanie surowym (np. do wypieku ciasta czy smażenia naleśników) muszą zostać dodatkowo naświetlone.

Profesjonalne maszyny gastronomiczne, takie jak naświetlacze do jaj, są bardzo wydajne i funkcjonalne oraz poprawiają bezpieczeństwo dań serwowanych w restauracji. Urządzenia te nie wpływają jednak na smak jaj oraz zawartość substancji odżywczych.

Dodaj komentarz